Najbardziej znane instrumenty muzyczne dęte

Instrumenty dęte to grupa nazywana zamiennie aerofonami. Zaliczane są do nich kolejno instrumenty dęte drewniane, blaszane i klawiszowe. Przykładem instrumentów dętych drewnianych mogą być saksofony.

saksofon
Opracowanie: Louis Evans
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Do grona instrumentów dętych blaszanych zalicza się między innymi rogi oraz mniej znane sakshorny. Instrumenty klawiszowe określają mało liczną gromadę z grona wymienionych wyżej. Przedstawicielami są mniej popularne melodyki. Puzony, pokrewne z grupą trąbek pojawiły się koło XIII w.

Kolejne tematy

Pasja to podstawa zadowolenia i sposób na ciekawsze życie.

Walentynki
Opracowanie: Bjoern Schwarz
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Tym, co nadaje życiu smak i co sprawia, że chcemy się rozwijać, jest pasja. Ludzie mają najróżniejsze zamiłowania, ale cechąłączącą wszystkich pasjonatów jest bezsprzecznie ogromne oddanie i samozaparcie.


Była to jakby największa trąbka, gdzie środkowy fragment rury przybrał postać długich, prostych regulowanych wzdłuż całości odcinków. Dopiero dwa stulecia dalej puzony zasłużyły na swoją własną nazwę. Wkrótce zaczęto modyfikować pierwotną wersję, by upodobnić je do skali głosowej. W dzisiejszych czasach puzony ciągle spotyka się w licznych odmianach, przykładowo suwakowy, altowy albo basowy.

Rogi, gdzie druga nazwa to waltornie, są instrumentami z takiej samej rodziny, co puzony.

Zaciekawił Ci się taki artykuł? Jeśli tak, to zanim wyłączysz komputer, kliknij najpierw tu - ta witryna (https://sklepmuzyczny.pl/c,105-sluchawki) też na pewno wpadnie Ci w oko!

Rogi pochodzą od pierwotnych instrumentów przydatnych na polowaniach, wydrążonych ze zwierzęcych rogów. Dawne rogi miały niewielkie możliwości dźwiękowe, lecz dzisiejsze instrumenty zostały stworzone z metalu, przez co ich zakres muzyczny jest znacznie szerszy. Rogi posiadają też własne odmiany. Zwykle chętnie stosuje się je w przedstawieniach teatralnych, w celu zrealizowania dźwiękowych efektów scenicznych. Sakshorny to z kolei instrumenty które są rodzajem buglehornów. Sakshorny miewają przeróżne wielkości, dzięki którym dźwięk z nich wydobywany może być w każdym przypadku inny. Sakshorny bywają szczególnie pożądane w orkiestrach dętych. Saksofony to najpewniej najbardziej popularne spośród opisanych do tej pory instrumentów. Saksofony również mają różne gabaryty i związane z tym zakresy dźwięków. Najczęściej spotykane odmiany saksofonów to saksofony sopranowe albo tenorowe. W przeciwieństwie do wcześniej scharakteryzowanych, saksofony nie mają swoich pradawnych pierwowzorów. Zostały wynalezione około połowy XIX w. i do dzisiaj dotrwały w identycznej jak wtedy postaci.

Jeśli czujesz się zachęcony do nowego hobby, zobacz - dęte instrumenty - sakshorny.
07-02-2019
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.