Z jakich powodów warto wybrać się w Bory Tucholskie?

Sekret wyjątkowej w skali kraju czystości, jaką cechują się Bory Tucholskie tkwi w ich lokalizacji. Rejon tucholskich lasów oddalony jest od potężnych miast i zakładów przemysłowych, co czyni z niego doskonałe miejsce na urlop 2014. Środowisko naturalne nie zostało tu zdegradowane, a unikatowe gatunki roślin i porostów miały korzystne warunki do rozwoju.

Bory Tucholskie
Opracowanie: Szymon Nitka
Na podstawie danych z: www.flickr.com
Bory Tucholskie słyną z najczystszych wód w naszym kraju. Największą chwałą tej krainy jest Struga Siedmiu Jezior – strumień o przejrzystych wodach łączący śródleśne jeziorka z Jeziorem Charzykowskim. Przyroda ożywiona skupiona wkoło jeziora jest nadzwyczaj zróżnicowana. Mieszkają tutaj iędzy innymi nieczęsto spotykane w naszym kraju kaczki – gągoły i nurogęsi, a także zimorodki.

Niezwykłością Borów Tucholskich jest unikalna lobelia jeziorna, rosnąca w najczystszych tucholskich zbiornikach wodnych: jeziorach Wielkie i Małe Gacno, Nierybno i Głuche. Ma ona specjalne wymogi siedliskowe i występuje jedynie w 150 jeziorach Pojezierza Pomorskiego, nazywanych jeziorami lobeliowymi. Cennym gatunkiem są również porosty, które również ukazują się wyłącznie w wyjątkowo czystym środowisku. Wielu z pewnością zadziwi fakt, że w głębi rezerwatu rosną gatunki z okresu ostatniego zlodowacenia sprzed dziesięciu tysięcy lat.

W ostępach Borów Tucholskich żyje mnóstwo rzadkich zwierząt. Pośród nich warto wyróżnić bieliki, które najlepiej czują się w głębokich sosnowych lasach. Niestety nie ma już tu głuszców, których objęcie ochroną okazało się nieefektywne.

Obecnie oceń pizza kielce ten tekst, który jest niezwykle ciekawy. Wykonaj to już w tym momencie! Przekonasz się, że naprawdę należy to zrobić!

Brzegi jezior zamieszkały bobry, których populację przywrócono tu w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku.

Ważnym elementem przyrody Borów Tucholskich jest rzeka Brda, bajecznie wijąca się pośród lasów, sandrów, bagien, torfowisk i łąk. Rzeka wielokrotnie wcina się głęboko, tworząc odcinki przełomowe, wąwozy i urwiska. Brda jest niezwykle znanym szlakiem kajakowym wśród entuzjastów tego sportu w całym kraju. Podczas przebywania szlaku trzeba odbić w rejon sztucznego koryta Wielkiego Kanału Brdy, gdzie na skrzyżowaniu z Czerską Strugą w miejscowości Fojutowo wznosi się najdłuższy w Polsce akwedukt (75 m), będący elementem systemu hydrotechnicznego zbudowanego w latach 1845-1850.

Nieco zagadkowym akcentem w atrakcjach Borów Tucholskich jest dziesięć kamiennych kręgów oraz 30 kurhanów umiejscowionych nieopodal wsi Odry. Historia mówi, iż stanowią one pamiątkę po wpływach rzymskich i zamieszkujących tu w I-III w.

Jeśli omawiany wątek jest dla Ciebie ciekawy, to kliknij i zobacz, jakie zagadnienia ma porządna witryna (http://www.coraltravel.pl/Egipt/Marsa-Alam/hotel/ELPHISTONE-RESORT/7397/40-4469-24FF.html) - zapewne materiały tam umieszczone są tak samo zajmujące.

n.e. Gotach. Niewyjaśnioną do dziś kwestią jest niemniej jednak rzekome nadprzyrodzone oddziaływanie tego miejsca i nadal jest ono przedmiotem badań radiestetów.

Kolejne tematy

Z jakiej przyczyny rekomenduje się wybrać wyjazd w Jarosławcu?

wakacje nad morzem
Opracowanie: Jörg Schubert
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Z czym kojarzy ci się słowo „wakacje”? Uczniowie starają się nie myśleć o uczelni, spać do dwunastej w południe, leniuchować ile się da i robić co się da, co tylko przynosi szczęście i nie nie jest powiązane z wyrażeniem „obowiązek”. Studenci podejmują się rozmaitych prac, które dadzą im pieniądze potrzebne na wakacyjny wyjazd i rozmaite rozrywki. Pracownicy mają ochotę spędzić pewien czas poza miejscem zamieszkania w jakimś spokojnym miejscu, z daleka od irytującego przełożonego oraz ciągłego pośpiechu.


Aby gruntownie poznać wszystkie zalety Borów Tucholskich, trzeba udać się do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi, na potrzeby którego zaadaptowano stary, zabytkowy spichlerz.

Rejon Borów Tucholskich to nie tylko fantastyczna, unikalna przyroda, lecz też szereg małych i malowniczych miejscowości, kryjących interesującą historię i wiele atrakcyjnych miejsc. Wśród nich wyróżnia się zapewne Człuchowo, w którym wznoszą się pozostałości zachwycającego kompleksu zamkowego będącego dziełem Krzyżaków. Pośród najlepiej zachowanych elementów zespołu znajduje się 46 -metrowa wieża, którą udostępniono do zwiedzania oraz park romantyczny z promenadą wiodącą nad brzeg Jeziora Czluchowskiego. Ważnym ośrodkiem sakralnym jest Wiele, gdzie znajduje się Kalwaria Wielewska. Składają się na nią 23 kapliczki, kamienne posągi oraz rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Do Wiela szczególnie warto wybrać się w maju, bowiem odbywa się tu wtedy najbarwniejszy odpust w roku. Największymi atrakcjami Chojnic są mury miejskie z Bramą Człuchowską, XIV-wieczna bazylika, ratusz i zabytkowe kamienice na rynku, Muzeum Regionalne, a także barokowy kościół Jezuitów z dawnym kolegium. Wszyscy koneserzy kultury indiańskiej powinni koniecznie zajrzeć do Wymysłowa, gdzie znajduje się Muzeum Indian Północnoamerykańskich. Można podziwiać tutaj przedmioty użytku codziennego Indian, wyrabiane przez nich ozdoby, ubiory i broń oraz okazy stosowane do obrzędów. Ciekawym akcentem są tipi polskich Indian, które zostały umiejscowione na polance obok Muzeum.

*** Całkowitą propozycję na wakacje dwa tysiące czternaście w Borach Tucholskich można odnaleźć w serwisie albo klikając na poniższe linki: - Bory Tucholskie hotele - pensjonaty Bieszczady - wczasy Bory Tucholskie
23-10-2020
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.