Wulkanizowanie, sezonowa wymiana, przechowywanie opon. Kluczowe różnice

Jeśli stałeś się początkującym właścicielem samochodu i niektóre sprawy z nim powiązane nie są dla ciebie jasne – przychodzimy z pomocą. Dziś na pierwszy plan wysuwa się temat opon. Same terminy opon zimowych i letnich pewnie są wszystkim raczej znane i wnioskowanie z samej nazwy, kiedy na nich jeździć, również, ale różnica między nimi nie jest już taka logiczna.


ślady opon na śniegu
Opracowanie: mrhayata
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
W ciągu roku zawsze przychodzą dwa takie momenty, w których opony trzeba wymienić – krótko mówiąc - przed zimą i po zimie. Opony zimowe i opony letnie różnią się od siebie kilkoma rzeczami. Niektóre zauważalne są już na pierwszy rzut oka, inne niekoniecznie. Zobacz również:

Po pierwsze - opony letnie są gładsze – mają inny typ bieżnika.

Ten artykuł wydaje się niesłychanie zajmujący? Jeżeli tak, to zobacz również inne polecane keratyna do prostowania włosów treści, gdyż wydają się być tak samo ciekawe i wciągną Cię kompletnie.

Zimówki muszą charakteryzować się świetną przyczepnością do jezdni, dlatego ich bieżnik jest bardziej „agresywny”, gęściej ponacinany i pokryty lamelkami. Dzięki temu rowki wypełnia śnieg, a to powoduje lepsze trzymanie się śniegu leżącego już na nawierzchni. Opony letnie ślizgają się na śniegu, co może sprzyjać wypadkom spowodowanym utratą przyczepności. Następna ważna różnica to zachowanie się i elastyczność gumy w zmiennych warunkach pogodowych. Skład mieszanki, z której wykonane są opony na różne sezony, jest inny, a to sprawia, że opony letnie po prostu będą twardnieć przy ujemnych temperaturach i wpłyną na jakość prowadzenia auta. Opony zimowe gwarantują też krótszą drogę hamowania, co jest bardzo ważne na śliskich od wody i rozjeżdżonego albo nie rozjeżdżonego śniegu.

Kiedy zmieniać i gdzie składować opony, których aktualnie nie używamy? Zmiany opon letnich na zimowe należy dokonać kiedy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni, dobrze jest znaleźć moment przed pierwszym opadem śniegu.

Poszukujesz szczegółowych informacji, by poszerzyć swą wiedzę na ów temat? Zapraszamy do kolejnego tekstu. Znajdziesz go na portalu pod linkiem.

Zwykle sporo kierowców robi to na początku listopada, lecz nie jest to regułą. Z kolei opon zimowych można się pozbyć gdy temperatura w ciągu dnia wynosi 12 stopni, ale jeżeli w nocy nadal często są przymrozki, odczekajmy jeszcze jakiś czas. Opony można trzymać we własnym zakresie i wybrać przykładowo garaż, strych lub piwnicę (byle nie było za niskiej temperatury, jeżeli mówimy o oponach letnich), albo za drobną opłatą magazynować je u wulkanizatora, który wymienia nam opony po sezonie. Autor:
31-01-2019
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.