Piękna i tradycyjna muzyka góralska jako coś co współtowarzyszy góralom w domu, rozwesela życie a także sprawia wesołość swoim pogodnym brzmieniem.

Muzyka góralska ma dużo wspólnych cech z muzyką innych regionów Polski. Jej autorzy są anonimowi i tworzona jest spontanicznie, wynika z codzienności, z naturalnych potrzeb i instynktów artystów oraz wykonawców. Mówi ona o tym co góralom najbliższe - o ukochanych Tatrach, przygodach zbójników i o kłusowniczych wyprawach lub po prostu składa się z żartobliwych piosenek. Nie mogło zabraknąć w niej motywów miłosnych, czy przekomarzań się chłopca z dziewką.
wokalistka
Opracowanie: Crosa
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Sam Karol Wojtyła ukochał sobie cudowny śpiew i grę górali. Przyjeżdżał w góry nie tylko po to, by chodzić po górskich ścieżkach, ale też aby ucieszyć uszy nutami góralskimi. Muzyka traktowana jest za ponadczasowy detal tradycji ludowej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, bez zapisów nutowych ale w autentycznej postaci "ze słuchu". Bywa, że w pobliskich wsiach te same melodie i piosenki gra się i śpiewa trochę inaczej.

Cudowna muzyka góralska do dziś towarzyszy góralom w chałupie, w karczmach, umila życie a również sprawia wesołość swym wesołym brzmieniem. Popisy zespołów góralskich możemy ujrzeć na festiwalach, a także w karczmach i wybranych ośrodkach wypoczynkowych. W XIX wieku powstawały kapele ze skrzypiec oraz basów. W XX wieku wymienił się skład na 3 skrzypce (prym i 2 sekundy) i basy. Stosowano też zespół 3 gęśli i basów, lecz stwierdzono marne brzmienie gęśli porównując ze skrzypcami, przez co odrzucono ów skład. Niejednokrotnie w czasie pokazów prymista zamienia skrzypce na złóbcoki czyli na gęśle. Przeważnie na weselach można spotkać kapele góralskie wraz z perkusją lub gitarą, a także instrumenty dęte i akordeon. Takie coś jak - akcesoria do instrumentów smyczkowych - też się przydaje.


Kolejne tematy

Najbardziej znane instrumenty muzyczne dęte

Instrument puzon
Opracowanie: ASCOM Prefeitura de Votuporanga
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Instrumenty dęte są grupą nazywaną zamiennie aerofonami. Należą do nich kolejno instrumenty dęte z drewna, blaszane oraz, a także wyposażone w klawisze. Przykładem instrumentów dętych drewnianych są oczywiście saksofony.

Znacznie częściej spotyka się łączenie nut góralskich z muzyką rozrywkową.

Ta oferta muzyka bez zaiks jest niesamowicie ciekawa i jeżeli poszukujesz większą ilość informacji na prezentowaną tu problematykę, to odnajdziesz je tutaj.

Najbardziej znanymi zespołami, jakie wykorzystują tę ewentualność są Zakopower, Trebunie Tutki oraz Baciary. Niejednokrotnie składy zespołów zostają wzmocnione na konieczności estradowe (wykorzystują to: sprzęt oświetleniowy), w których grywają np. 2 prymy, 3 sekundy i 2 basy. Górale mają we krwi geniusz muzyczny. Nie tylko wyśpiewują przyśpiewki, lecz też grają typowe melodie. Od najmłodszych lat nauczają się folkloru góralskiego. W zespół kapeli góralskiej zaliczają się czterej muzykanci. Najwyżej poważany jest prymista, który gra melodię prowadzącą. Od niego i jego indywidualności muzycznej, zależy kierunek całej kapeli. On głównie układa skład "muzyki". Zresztą, w dawnej gwarze góralskiej "muzyka" (ten muzyka) nazywano właśnie prymistę.
30-07-2019
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.