Piękna i tradycyjna muzyka góralska jako coś co współtowarzyszy góralom w domu, rozwesela życie a także sprawia wesołość swoim pogodnym brzmieniem.

Muzyka góralska ma dużo wspólnych cech z muzyką innych regionów Polski. Jej autorzy są anonimowi i tworzona jest spontanicznie, wynika z codzienności, z naturalnych potrzeb i instynktów artystów oraz wykonawców. Mówi ona o tym co góralom najbliższe - o ukochanych Tatrach, przygodach zbójników i o kłusowniczych wyprawach lub po prostu składa się z żartobliwych piosenek. Nie mogło zabraknąć w niej motywów miłosnych, czy przekomarzań się chłopca z dziewką.

wokalistka
Opracowanie: Crosa
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Sam Karol Wojtyła ukochał sobie cudowny śpiew i grę górali. Przyjeżdżał w góry nie tylko po to, by chodzić po górskich ścieżkach, ale też aby ucieszyć uszy nutami góralskimi. Muzyka traktowana jest za ponadczasowy detal tradycji ludowej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, bez zapisów nutowych ale w autentycznej postaci "ze słuchu". Bywa, że w pobliskich wsiach te same melodie i piosenki gra się i śpiewa trochę inaczej.

Cudowna muzyka góralska do dziś towarzyszy góralom w chałupie, w karczmach, umila życie a również sprawia wesołość swym wesołym brzmieniem. Popisy zespołów góralskich możemy ujrzeć na festiwalach, a także w karczmach i wybranych ośrodkach wypoczynkowych. W XIX wieku powstawały kapele ze skrzypiec oraz basów. W XX wieku wymienił się skład na 3 skrzypce (prym i 2 sekundy) i basy. Stosowano też zespół 3 gęśli i basów, lecz stwierdzono marne brzmienie gęśli porównując ze skrzypcami, przez co odrzucono ów skład. Niejednokrotnie w czasie pokazów prymista zamienia skrzypce na złóbcoki czyli na gęśle. Przeważnie na weselach można spotkać kapele góralskie wraz z perkusją lub gitarą, a także instrumenty dęte i akordeon. Takie coś jak - akcesoria do instrumentów smyczkowych - też się przydaje.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.