Na czym polega regeneracja belki?

Belka skrętna - podejście typowe dla większej części francuskich samochodów - posiada dużo zalet, ale też wady, jakie dopadają kolejnych użytkowników tychże samochodów: jeśli się jeszcze nie popsuła, to na pewno się zepsuje i to z katastrofalnym skutkiem dla funduszy właściciela.
grafika
Opracowanie: XTRAICE Ecological ice
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


firmy
Opracowanie: darkday
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


regeneracja tylnej belki berlingo
Opracowanie: Karen Eliot
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Chyba że użytkownik pozwoli się przekonać, aby ją zreperować, zanim belka zepsuje się naprawdę. Główną zaletą belki podatnej skrętnie jest jej płaska budowa, a nie jej przymioty jezdne. Dzięki niej da się wykonać płaski bagażnik, a w razie usterki całe zawieszenie łatwo wyjmuje się oraz reperuje. Rutynowa wymiana łożysk to tani sposób na długie życie zawieszenia. Najsłabszy punkt belki skrętnej to łożyska igiełkowe, na których oparty bywa sworzeń wahacza. Pierwszy etap wyczerpania łożysk nie przynosi praktycznie żadnych oznak, które mógłby odnotować kierowca. Po ulokowaniu czterokołowca na podnośniku możemy natomiast wyczuć niewielki luz na kole - i jeżeli tak - to jest to już najwyższa pora na naprawę, jeśli nie pragniemy wydać fortuny. Wtenczas starczy zdemontować belkę, i wymienić łożyska. Jeśli nie wymienimy łożysk w porę, zepsują się sworznie wahaczy. Jeżeli jednak przegapiliśmy moment początkowego wyczerpania łożysk, ich pozostałości zaczynają szorować o sworzeń. Niszczą go błyskawicznie. Symptomy to popiskiwanie jak też chrobotanie z okolic tylnego zawieszenia. Gdy usterka pogłębia się, objawy stają się wyraźne i już trudno ich nie zauważyć. Czterokołowiec zaczyna się źle prowadzić, reaguje nerwowo na delikatne skręty kierownicą, zaś z okolic tylnego zawieszenia dochodzą wyraźne hałasy.
Belkę najlepiej byłoby podmienić na nową, lecz najczęściej można ją zregenerować. Możesz w ten sposób wiele zaoszczędzić, dlatego że regeneracja tylnej belki Berlingo nie będzie nadzwyczaj droga.
18-01-2018
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.