Jednym z bardziej przeciążanych części naszych ciał są kolana.

Dzięki nim możemy chodzić, tańczyć czy uprawiać sporty, są one wyjątkowym dziełem natury, który pozwala na chodzenie na dwóch kończynach. Samo kolano jest usztywniane przez skomplikowany układ wiązadeł, których jest ponad dziesięć. Jeżeli każde z nich jest w dobrej formie, to nie będzie żadnych problemów z chodzeniem, gorzej jeżeli pod wpływem urazu albo kontuzji jakieś zostanie naderwane. W lekkich przypadkach może się to skończyć kilkoma dniami odpoczynku, lecz często takie urazy mogą nieść za sobą konieczność zrobienia skomplikowanej operacji.
operacja
Opracowanie: Department of Foreign Affairs and Trade
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Ogromną rolę w prawidłowym działaniu kolan mają silne mięśnie, często do urazów kolan może dojść kiedy są one zbyt słabe. Ale najwięcej kontuzji przydarza się podczas uprawiania niektórych sportów, takich jak jazda na nartach czy też gra w piłkę. W nich stawy kolanowe mogą być narażone na duże przeciążenia, a także jest duże ryzyko urazu w przypadku niefortunnego upadku.

Jeżeli podczas jazdy na nartach, kopania piłki czy jakiejś innej aktywności fizycznej noga nagle zacznie uciekać do tyłu i będzie ogromnie boleć, to w większości przypadków może to być zerwane więzadło krzyżowe. Jest to jedna z częściej występujących kontuzji, szczególnie wśród osób zawodowo uprawiających sport, a jednocześnie wymagająca dłuższego leczenia za pomocą operacji. Rekonstrukcja więzadła krzyżowego jest w takim przypadku
rehabilitacja
Opracowanie: MartialArtsNomad.com
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
niezbędna, ponieważ bez prawidłowej rekonstrukcji więzadła staw może nie uzyskać wcześniejszej formy, a najczęściej uraz może się tylko pogłębiać.


Kolejne tematy

Najbardziej popularne trendy w świecie transportu, czyli jak lubimy podróżować najmocniej?

czekając na bus
Opracowanie: Denis Bocquet
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Nieustanne migracje to coś co praktycznie każdy z nas ma zapisane w kodzie genetycznym. Chcemy bowiem wciąż poznawać nowe kultury, zupełnie odmienne od naszej i nawiązywać przyjaźnie z ludźmi pod każdym względem się od nas odróżniającymi.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.