Jakie świadczenia powinny się należeć zatrudnionym i jak firmy zabezpieczają się na możliwość ich wystąpienia

Zatrudnianie ludzi w swojej firmie wiąże się z wieloma obowiązkami. Rzecz jasna podstawą jest wypłacanie pensji i opłacanie składek oraz podatków, lecz są również inne świadczenia, które pracownikom się należą. Są to na przykład odprawy emerytalne, które należą się każdemu zatrudnionemu, który kończy swoją zawodową karierę z powodu uzyskania wieku emerytalnego.
Moneta
Opracowanie: Frank Weber
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Odprawy emerytalne (link) to świadczenie, którego nie można pracownika pozbawić, muszą być wypłacone bez względu na staż w danej firmie. Świadczenia te wypłacane są tylko jeden raz, jeśli pracownik za jakiś czas wróci z powrotem do aktywności zawodowej, to drugi raz odprawa nie będzie się mu należeć. Wysokość odpraw emerytalnych ustalona została przez ustawodawców jako jednomiesięczne wynagrodzenie. Oczywiście nie ma żadnych przeszkód, aby kwoty te były wyższe, zresztą niektóre grupy pracowników na mocy przepisów otrzymują nieco więcej. Właściciel firmy nie może nie wypłacić takiej odprawy, jeśli tego nie zrobi to będzie się narażał na finansową karę.

Kolejne tematy

Wysyłasz produkt do konsumenta? Owiń go poprawnie i napawaj się spokojem.

proces
Opracowanie: Aaron Kim
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
O ile osiągasz finanse za pomocą produkcji, relewantną składową twojego biznesu jest kwestia pakowania wytworzonych produktów, by sprzedać je klientowi.


Pieniądz
Opracowanie: Kate Ter Haar
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Poza odprawami istnieją także inne rodzaje świadczeń, jakie wypłacać należy pracownikom. Duża część firm realizuje takie zobowiązania z bieżącego przychodu, lecz coraz częściej spotyka się przedsiębiorstwa, które decydują się tworzyć na właśnie takie cele specjalną rezerwę. Można oczywiście tego nie robić, ale utworzenie rezerw na ten cel będzie zabezpieczeniem na sytuację, jeżeli by okazało się że trzeba wypłacić odprawy, a w przedsiębiorstwie są właśnie problemy z płynnością.

Wycena rezerw na takie świadczenia dla pracowników jest zadaniem trudnym i skomplikowanym. Zajmują się tym przeważnie najlepsi specjaliści w tych zagadnieniach, to znaczy aktuariusze. Korzystając z danych o pracownikach i skomplikowanych algorytmów matematycznych są oni w stanie policzyć, jaka suma będzie wymagana, aby rezerwy mogły spełniać swoje zadanie. Przy niedużych firmach rezerwy może nie będą odgrywać takiej roli, ale w przypadku większych przedsiębiorstw, zatrudniających kilkanaście tysięcy pracowników temat ten będzie jednak wymagał odpowiedniego podejścia.
18-09-2017
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.