Historia popularnych instrumentów dmuchanych

Wiele instrumentów, w szczególności z kategorii instrumentów dętych ma charakterystyczną historię związaną z armią albo rycerstwem. Używano ich do ostrzeżenia przed nieprzyjacielem, wabienia lub płoszenia zwierzyny, świętowania zwycięstwa albo przeżywania porażki.

Gra na saksofonie
Opracowanie: Louis Evans
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Potem ich rola zmieniła się żeby po rozmaitych modyfikacjach stawały się częściami integralnymi orkiestry albo (kliknij w link) zespołu muzycznego. Bardzo charakterystycznym przykładem takiej przemiany są trąbki.

Pierwsze trąbki (możesz wybrać i zamówić online: dęte instrumenty - trąbki), wywodzące się z pierwotnych instrumentów blaszanych, wyglądem raczej przypominały współczesny róg, gdyż nie miały zaworów a tym samym miały bardzo ograniczone możliwości melodyczne. Nadawały się tylko do grania fanfar. W międzyczasie modyfikowano je stopniowo, aż na początku XIXw. trąbki dostały wreszcie kształt taki jak teraz. Jednakże dzisiaj nie są one instrumentem o dużych możliwościach akustycznych. Stanowią uzupełnienie w orkiestrach, czasami w zespołach muzycznych.

Kolejne tematy

W istocie nie słuchajmy wyłącznie muzyki, ale także ją kreujmy!

Bęben djembe
Opracowanie: Shunichi kouroki
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Słuchanie muzyki ma z pewnością wiele uroku. W końcu wielce trudno w ogóle wyobrazić sobie funkcjonowanie bez ulubionych wykonawców: mamy odmienne upodobania muzyczne, ale to co nas połączyło to ogromna miłość do świata muzyki.


Suzafony to aerofony blaszane. Są to troszkę inne helikony o niezmiernie dużej czarze głosowej, która dlatego właśnie znajduje się ponad głową instrumentalisty. Z powodu takiej właśnie dużej czaszy, w orkiestrach dętych, gdzie zwykle są używane suzafony, nazywa się je słonecznikami. Pierwsze suzafony zostały skonstruowane pod koniec XIXw. Poza szerokim zastosowaniem w orkiestrach dętych, suzafony są wykorzystywane też w orkiestrach tanecznych, dixielandowych a także w utworach jazzowych. Tenorhorny zaś to zmienione buglehorny, które zjawiły się we Francji tak samo w XIXw. Ich polska nazwa to sakshorn tenorowy. Tak jak poprzedni instrument, tenorhorny także zakończone są sporej wielkości otworem, ale nie musi być umiejscowiony aż nad głową grającego. Reszta części instrumentu stanowią ustnik, przechodzący w rurę ustnikową, wentyle wraz z krąglikami strojeniowymi dla każdego osobno, krąglik strojeniowy główny, miejsce na kciuk oraz dźwięcznik. Tenorhorny były stosowane już przez pruską kawalerię od początku XIXw. Stosunkowo mało znane są saksony, dla których trudno jest znaleźć jakąkolwiek informacje, tak w sieci, jak i w specjalistycznych pismach.

Zamówisz u nas te i mnóstwo innych ofert instrumentów - dobre suzafony
14-11-2017
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.