Dobra opinia o chlebodawcy na rynku pracy, może zaważyć o fakcie pozyskania wartościowego specjalisty

Pracodawca nie ma dzisiaj łatwego zadania. Chętni do pracy zawsze się znajdą, rzadko jednak z normalnego komunikatu w gazecie lub też w internecie trafia się oczekiwany kandydat. W związku z tym coraz chętniej rekrutacja ludzi w celu ich zatrudnienia, przekazywana jest firmom werbunkowym.
<odnośnik>
Opracowanie: gax8627
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Dokładny dobór ludzi zatrudnionych jest bez dwóch zdań sposobem dojścia do pomyślności każdej instytucji, bez względu na to czy instytucja prowadzi usługi czy też zajmuje się produkcją. Czy jest to korporacja prywatna czy urząd administracji publicznej - specjaliści są pożądani - od tego jakim potencjałem pracowniczym zawiaduje instytucja jest uzależniony udział w odnoszeniu dobrych efektów. Najczęściej to właśnie pracownicy wypracowują efekty ekonomiczne.

Kolejne tematy

Jak odnaleźć dobrą oraz porządną firmę, która przeprowadzi w należącej do nas firmie przeszkolenie BHP?

szkolenia bhp warszawa
Opracowanie: Krzysztof Belczyński
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Zatrudniony dowolnej firmy musi być do tej pracy stosownie przygotowany. Może ta działalność to jego marzenie, ale jednak należy rozumieć co do jakiego celu i po co.


I to ludzie mają niebagatelny udział w odnoszeniu dobrych wyników każdej instytucji. To przecież ludzie tworzą kulturę oraz klimat w organizacji, stanowią zasób warty finansowania i raczej na pewno są jednym z wartościowszych zasobów każdej organizacji. Niewątpliwie głównym zadaniem zarządzania pracownikami jest pozyskiwanie kompetentnych ludzi. Pierwszym krokiem jest podjęcie przez przedsiębiorstwo postanowienia o rozpoczęciu procedury rekrutacji poprzez zlecenie wykonania techniki werbunkowej firmie zewnętrznej lub zebranie grupy pracowników, którzy będą brać udział w procedurze naboru nowego pracownika do instytucji. Dobrze przygotowana rekrutacja fachowców musi się opierać na wypracowaniu adekwatnego profilu zawodowego kandydata.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.