Czym jest intrastat i jakiego typu firmy są w stanie z takiego czegoś skorzystać? Co jest najważniejsze w tej sprawie?

Przeważnie handlowa wymiana między państwami Unii Europejskiej to jak zwykłe krajowe transakcje, gdyż nie występuje tu obciążenie celne oraz inne utrudnienia.


rachunki
Opracowanie: Barney Moss
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Kolejne tematy

W jaki sposób składować towary, żeby zajmowały jak najmniej miejsca?

Gwiazda
Opracowanie: Gabriel Porras
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
W pierwszej chwili zaopatrywanie miejsca pracy może okazać się nieco problematyczne, a wnętrze prezentuje się dość surowo. Wiadomym jest, że na początku działalności nikt nie ma gotówki na to, by bezbłędnie zaopatrzyć mieszkanie od A do Z.


Czasem jednakowoż zdarzyć się może, że przedsiębiorcy, jacy dokonując wewnątrzwspólnotowych nabyć oraz dostaw będą zmuszeni do pokazania ich w specjalnym do takiego celu stworzonym systemie Intrastat.


Intrastat jest systemem statystycznym, dzięki nim możemy zebrać informacje oraz ustalać stan transakcji wewnątrzwspólnotowych. Ma to miejsce, gdyż od kiedy został zniesiony wspólnotowy obowiązek na taką wymianę, to urzędy pozostały pozbawione najbardziej istotnego źródła takich danych. Informacje podawane są przez podmioty gospodarcze, a wykorzystywane są deklaracje, czyli na deklaracja intrastat przywóz lub wywóz.


przedsiębiorca powinien zaznajomić się z system Intrastat w każdej okoliczności, gdzie w określonym roku podatkowym jego wywóz lub przywóz będzie przekraczać jakiś z kluczowych progów. Może również być tak, iż tego typu przekroczenie pojawi się wobec stawek z obecnego roku, mimo że transakcje odnoszą się do poprzedniego roku.


Zgłoszenia intrastat odnosi się także do momentów, kiedy podatnik przekracza próg wyłącznie dla wywozu. Tego rodzaju zgłoszenia mogą być składane w formie elektronicznej, jak i papierowej na specjalnie stworzonych do tego celu formularzach.


Właściciele firm wybierający formę elektroniczną mogą zdecydować się na różnorodne jej drogi, czyli mogą to wykonać przez internet, przekazywać na nośniku danych CD-ROM, a nawet dyskietce.
17-01-2018
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.