Kilka słów o tym, co łączy zawodowych gimnastyków oraz wykwalifikowanych pilotów partycypujących w pokazach lotniczych

Sformułowanie pokazy akrobatyczne zazwyczaj łączymy albo z szeroko pojętą gimnastyką, lub z imprezami, na których piloci współczesnych samolotów chwalą się swoimi umiejętnościami przed zebraną publicznością. Gimnastyków oraz pilotów wiele łączy. Takie osoby muszą na bieżąco ćwiczyć, inaczej wyjdą z wprawy i z konieczności zmienią zawód. Nie każdy może być akrobatą – do wykonywania ewolucji konieczna jest odpowiednia koordynacja ruchów, a układ nerwowy powinien pracować bez zarzutu.

akrobaci w teatrze

Autor: Iqbal Osman
Źródło: http://www.flickr.com
Przedstawiciele rzeczonych grup bardzo dużo ryzykują – własne życie. Wystarczy, że silnik samolotu się zepsuje bądź zerwie się jedna linka i katastrofa gotowa.
Pikniki lotnicze bywają odwiedzane nie tylko przez pasjonatów aeronautyki. Jeżeli takiej imprezie towarzyszą różne inne atrakcje, na przykład możliwość zobaczenia aeroplanu od środka, to na pewno przyciągnie ona rzesze. Tego rodzaju pikniki najlepiej planować w ciepłe oraz bezchmurne dni, ale na aurę nikt przecież nie ma żadnego wpływu. Z kolei sami piloci również czerpią wiele frajdy z tego rodzaju zabawy, która po części jest też ich pracą. Pomimo że nie w każdym przypadku mogą stanąć przed uczestnikami pikniku i odebrać zasłużone oklaski, to i tak podniebne akrobacje przynoszą satysfakcję, chociażby w formie sprawozdania w lokalnej prasie.
Termin Pokazy akrobatyczne odnosi się, jak już wspomnieliśmy, także do sportowych happeningów, w których biorą udział mniej lub bardziej znani gimnastycy. Okresowo organizowane konkursy pozwalają im przedstawić swoje umiejętności innym, a przy okazji zdobyć nagrody przewidziane przez organizatorów. Na bieżąco, właściwie po każdej ewolucji tacy sportowcy nagradzani są gromkimi brawami, a ich oblicza widzą nie tylko zgromadzeni w cyrku, lecz też widzowie przed telewizorami. Satysfakcja bywa zatem podwójna.

Pokazy akrobatyczne w obydwu rzeczonych odsłonach bywają w istocie rzeczy przeznaczone dla osób o silnych nerwach.Beczki w wydaniu pilotów profesjonalistów są w stanie zmrozić krew w żyłach. Zupełnie tak samo rzecz się ma w przypadku artystów cyrkowych. Zabezpieczeniem dla pilotów pozostają fotele z katapultą, ale nie zawsze będzie wystarczająco dużo czasu na jego wykorzystanie. A poza tym należy także brać pod uwagę bezpieczeństwo zgromadzonych.http://creoconcept.pl/ (http://creoconcept.pl/)Z kolei gimnastycy ćwiczący bez żadnych zabezpieczeń ryzykują nie tylko własne zdrowie, ale też i samo życie. Na szczęście widzowie są całkowicie bezpieczni, bo siedzą na otaczającej scenę trybunie.