Bezpieczne jeżdżenie zimową porą czyli z jakiego powodu zmiana opon na zimówki ma takie duże znaczenie dla kierowców.

Nadchodzący koniec roku dla dużej części właścicieli samochodów oznacza konieczność odwiedzenia warsztatu w celu zmiany opon z letnich na zimówki. W naszym kraju najbardziej popularne jest posiadanie dwóch kompletów ogumienia, czyli zestawu na zimę oraz lato. Wiąże się to z faktem, że opony na te pory roku mają całkowicie odmienne parametry. Zimowe opony przede wszystkim mają znacznie miększą mieszankę gumy.

opony na zimę

Autor: Powhusku
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki temu zachowuje ona swoje właściwości nawet podczas największego mrozu, lecz za to nie będzie się nadawać na wysokie temperatury, bo w szybkim tempie wtedy się zużywa. Za to mieszanka opon na lato jest znacznie twardsza, dzięki czemu mało ściera się jak jest gorąco. Jednak już ujemnych temperaturach twardnieje w takim stopniu, że uniemożliwia bezpieczną jazdę. Kolejną różnicą między oponami zimowymi i letnimi jest profil bieżnika.

Nie ma co czekać, takie niezwykłe okazje trzeba szybko wykorzystywać, więc nie wahaj się i po prostu sprawdź kompletną ofertę (https://hdlabel.pl/).

Opony zimowe mają specjalne nacięcia, nazywane też potocznie lamelkami, dzięki nim opona dobrze radzi sobie na śniegu i lodzie. Lamelki w dużym stopniu polepszają właściwości trakcyjne, i opony letnie, jakie ich nie mają, po prostu znacznie gorzej będą sobie radzić na takich nawierzchniach.

Widać więc, że opony należy wymieniać, nie tylko z powodu bezpieczeństwa, ale także finansowych. I faktycznie świadomość wśród naszych kierowców bardzo się zwiększa w tej kwestii, choć

opony

Autor: iStock
Źródło: iStock

niekiedy jeszcze mocno szwankuje organizacja. Sporo osób wymianę opon pozostawia sobie na ostatnią chwilę, i gdy okazuje się, że pewnego dnia ma spaść śnieg, to wszyscy rzucają się do serwisów z oponami. Autor:

Tworzą się wtedy ogromne kolejki, pojawia sporo nerwów i stresu, czy zdąży się z wymianą. A tymczasem wystarczy pomyśleć o tym trochę wcześniej i zmienić opony na zimę wtedy, gdy robi się już odpowiednio chłodno. Ciekawym rozwiązaniem może też być posiadanie dwóch kompletów kół. Zmiana opon co kilka miesięcy to koszt niekiedy nawet ponad stu złotych, i tak naprawdę w wielu przypadkach po paru latach bez problemów można kupić za te pieniądze kolejny zestaw felg. A całe koła zdecydowana większość kierowców bez problemow będzie w stanie sobie sama wymienić.