Zatrudnianie ludzi w swojej firmie wiąże się z wieloma obowiązkami. Rzecz jasna podstawą jest wypłacanie pensji i opłacanie składek oraz podatków, lecz są również inne świadczenia, które pracownikom się należą. Są to na przykład odprawy emerytalne, które należą się każdemu zatrudnionemu, który kończy swoją zawodową karierę z powodu uzyskania wieku emerytalnego.
Odprawy emerytalne (link) to świadczenie, którego nie można pracownika pozbawić, muszą być wypłacone bez względu na staż w danej firmie. Świadczenia te wypłacane są tylko jeden raz, jeśli pracownik za jakiś czas wróci z powrotem do aktywności zawodowej, to drugi raz odprawa nie będzie się mu należeć. Wysokość odpraw emerytalnych ustalona została przez ustawodawców jako jednomiesięczne wynagrodzenie. Oczywiście nie ma żadnych przeszkód, aby kwoty te były wyższe, zresztą niektóre grupy pracowników na mocy przepisów otrzymują nieco więcej. Właściciel firmy nie może nie wypłacić takiej odprawy, jeśli tego nie zrobi to będzie się narażał na finansową karę.
Poza odprawami istnieją także inne rodzaje świadczeń, jakie wypłacać należy pracownikom. Duża część firm realizuje takie zobowiązania z bieżącego przychodu, lecz coraz częściej spotyka się przedsiębiorstwa, które decydują się tworzyć na właśnie takie cele specjalną rezerwę. Można oczywiście tego nie robić, ale utworzenie rezerw na ten cel będzie zabezpieczeniem na sytuację, jeżeli by okazało się że trzeba wypłacić odprawy, a w przedsiębiorstwie są właśnie problemy z płynnością.
Wycena rezerw na takie świadczenia dla pracowników jest zadaniem trudnym i skomplikowanym. Zajmują się tym przeważnie najlepsi specjaliści w tych zagadnieniach, to znaczy aktuariusze.
Miej świadomość, że aby zdobyć fascynujące wiadomości na opisywany temat, musisz znaleźć dobre źródło – więc odkryj serwis, w tamtym miejscu odnajdziesz wciągające fakty.
Korzystając z danych o pracownikach i skomplikowanych algorytmów matematycznych są oni w stanie policzyć, jaka suma będzie wymagana, aby rezerwy mogły spełniać swoje zadanie. Przy niedużych firmach rezerwy może nie będą odgrywać takiej roli, ale w przypadku większych przedsiębiorstw, zatrudniających kilkanaście tysięcy pracowników temat ten będzie jednak wymagał odpowiedniego podejścia.