Jakie dokumenty i formalności są konieczne przy zakupie używanego mieszkania na kredyt.

Droga którą będzie musiał przebyć potencjalny właściciel mieszkania wcale nie jest łatwa, zwłaszcza jeżeli chce się przy tym posiłkować kredytem.

Ale nawet przy zakupie za gotówkę od niektórych rzeczy się nie ucieknie, jedynie się nie będzie miało styczności z żadnym bankiem. A ponieważ banki mają sporo wymagań względem kredytobiorców, to trzeba im przynieść sporo dokumentów związanych z zarobkami i daną nieruchomością. Przede wszystkim konieczne będzie przedstawienie informacji o zarobkach, na podstawie których będzie wyliczona zdolność kredytowa. Sprawdzana jest także historia wcześniejszych kredytów w BIK, aby kompleksowo ocenić stan klienta. Jeśli z tym wszystkim nie będzie problemów, to następnym krokiem będzie kupowany lokal.
sprzedaż

Autor: Filip Maljković
Źródło: http://www.flickr.com
Przy mieszkaniu z rynku wtórnego niezbędny jest operat szacunkowy Bielsko, informujący o tym, ile ono jest faktycznie warte (sprawdzony operat szacunkowy Kraków). Wykorzystując ten dokument bank wyznacza maksymalną wartość kredytu, jaka będzie możliwa do otrzymania, przede wszystkim będzie tu chodzić o zabezpieczenie na hipotece.

Jeśli ten wątek jest dla Ciebie atrakcyjny, to poczytaj tu więcej informacji na zbliżone zagadnienia, które będą dla Ciebie niesamowicie ciekawe.

Wycena przeprowadzona być musi przez uprawnioną do tego osobę, niektóre banki jeszcze wymagają, aby rzeczoznawca Bielsko-Biała był na ich liście (najlepszy rzeczoznawca Bielsko-Biała). Obecnie sporządzenie takiego operatu kosztuje do tysiąca złotych, a czas czekania na dokument zależeć będzie w dużej mierze od tego, jak dużo pracy będzie miała osoba go wykonująca.

W przypadku niedużych kwot pożyczki czasami banki stosują prostszą procedurę, czyli wartość nieruchomości jest szacowana w przybliżeniu przez ich pracowników.