Prestiż, ponadprzeciętne pensje i niezbyt dobry odbiór społeczny. Plusy i minusy pracy prawnika.

Prawo jest dziedziną życia, która w znakomitej większości ludzi wywołuje silne odczucia. Wpływa na to parę spraw. Pierwszym spośród nich jest sposób postrzegania prawników przez ludzi. Już sam początek drogi zawodowej przyszłych obrońców, prokuratorów i sędziów bywa różnie oceniany. Z jednej strony studia prawnicze uznawane są za najżmudniejsze, a jednocześnie za najbardziej renomowane. Licealiści, chcący wykonywać zawody związane z prawem już od pierwszej klasy koncentrują się przede wszystkim na tych przedmiotach maturalnych, które gwarantują udział w procesie rekrutacyjnej na ten kierunek.

adwokat

Autor: Kevin Napper
Źródło: http://www.flickr.com
Jego renoma wynika prawdopodobnie z przeświadczenia o wysokim statusie społecznym prawników i ich niebotycznych pensjach. Wizja pewnej lukratywnej posady oraz bezpiecznej i dostatniej przyszłości jest w stanie przekonać każdego maturzystę do nauki dat, pojęć politycznych i tematów związanych z pełnieniem władzy. Z drugiej strony istnieją także nieprzychylne klisze dotyczące ludzi studiujących na Wydziale Prawa – jaki jest dobry radca prawny we wrocławiu. Mówi się między innymi, że są oni zarozumiali, znerwicowani i niezbyt rozrywkowi. Inną przywarą, którą przypisywaną im przez opinię publiczną, jest ciągłe akcentowanie przynależności do ekskluzywnego grona przyszłyszych prawników i momentalne informowanie o tym każdej nowo poznanej osoby. () Ponadto mnóstwo ludzi uważa, że dostanie się na Prawo jest możliwe jedynie dzięki właściwym koneksjom.

student prawa

Autor: mosaic36
Źródło: http://www.flickr.com
Króluje powszechne przekonanie, że to poparcie rodziny i przyjaciół jest gwarancją zwycięstwa podczas naboru na ten oblegany kierunek. Analogiczne zarzuty wysuwane są przy okazji testów wstępnych na aplikantury dla absolwentów prawa. Z góry zakłada się, że kancelaria, która przyjmuje na praktykę świeżo upieczonego magistra, robi to pod wpływem nacisków jego ustosunkowanych bliskich. Niestety każdy prawnik, radca prawny czy dobryadwokat – (kancelaria adwokacka częstochowa) będzie musiał stawić czoła tym krzywdzącym stereotypom i przekonaniom.