Niby nieskomplikowana czynność ale i tak wymiany kół pomiędzy okresem zimowym i letnim nie unikniemy

Teraz, kiedy rozpoczynają się coraz cieplejsze dni, nadszedł czas na wymianę ogumienia zimowego, na opony letnie.

wymiana opon

Autor: iStock
Źródło: iStock

Aby nasza podróż autem nie zamieniła się w niekontrolowaną „jazdę bokiem”, przed wymianą ogumienia powinniśmy sprawdzić, czy w magazynowanych przez sezon zimowy oponach, guma nie sparciała oraz czy głębokość bieżnika jest prawidłowa.

Przeczytaj informacje i odkryj serwis (http://www.snmw.pl/skup-starych-banknotow/), który z pewnością Cię zafascynuje. Nie zwlekaj dłużej! Wykonaj to natychmiast! Na pewno nie pożałujesz.

Nawet najlepsze hamulce podczas jazdy nie zdadzą egzaminu, jeśli ogumienie będzie zużyte. Wymiana ogumienia wygląda na czynność dość łatwą. Uproszczając sprawę do granic możliwości – trzeba unieść auto, odkręcić śruby, zdjąć koło, założyć drugie, podokręcać i opuścić, a potem kolejno wznowić te same działania jeszcze trzy razy. Problem w tym, że to tylko przypuszczenie. Praktyka jest raczej bardziej skomplikowana.

Dlatego za za wymianą kół z własnej inicjatywy, stoją właściwie tylko względy finansowe. Odwiedziny u wulkanizatora, z wyjątkiem kwestii ekonomicznej, jest najlepszym odruchem przy zmianie opon zimowych na opony całoroczne. Opony letnie skierowane są przede wszystkim do kierowców podróżujących generalnie po mieście, którą charakteryzuje umiarkowany styl jazdy oraz stosunkowo niedługie roczne przebiegi. Przy wymianie opon nie powinniśmy zapominać o kilku warunkach. Zamiennik musi mieć co najmniej te same i nie niższe indeksy prędkości i nośności aniżeli opona w standardowym rozmiarze. Powinniśmy, także określić prawidłowe ciśnienie eksploatacyjne. Decydując się na ogumienie szersze od standardowego musimy utwierdzić się, czy można je zamontować na poprzednie felgi aluminiowe bądź stalowe.

Zobacz bez marudzenia ten wpis z www (https://homeandliving.pl/) prezentującego analogiczne materiały, ponieważ on niewątpliwie też jest warty Polecenia.

opony

Autor: Automobile Italia
Źródło: http://www.flickr.com

Coraz chętniej kierowcy zamiast samych opon, decydują się na komplet sezonowych kół, a wtedy pojawia się kolejny problem. Jakie felgi wybrać? Tradycyjne stalowe czy może lekkie i ładne aluminiowe. Spora liczba kierowców wciąż przystaje do powstałego w latach 90-tych utartego poglądu, że felgi aluminiowe nie są dobre do jazdy w okresie zimowym. To prawda, w trudnych warunkach drogowych łatwiej możemy uszkodzić felgę – ale każdą felgę. Dodatkowo szkodliwe działanie soli na naszych drogach, to jeden z motoryzacyjnych mitów. Od parunastu lat, lakiery pokrywające felgi aluminiowe są bardzo wytrzymałe. Możemy zatem powiedzieć, że felgi aluminiowe znoszą okres zimowy lepiej niż stalowe – pod jednym warunkiem. Jeżeli chcemy mieć przez cały czas, ładne i błyszczące felgi aluminiowe, powinniśmy się o nie właściwie troszczyć.