Historia druku, co o niej wiecie?

Żeby świat istniał w obecnej formie musiało powstać wiele wynalazków, które go zrewolucjonizowały. Można by wymienić je wszystkie… Nie no oczywiście, że nie, no chyba, że ktoś planuje w rzeczywistości przestudiować ten temat – najlepiej zajrzeć do encyklopedii lub poszukać w sieci.

Drukarka

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com
Warto skupić się na najważniejszych wynalazkach, na czymś, co wszyscy znamy, lecz nie zdajemy sobie sprawy, czym ten wynalazek naprawdę jest. Weźmy przykładowo taki druk.

Definicyjnie jest to wielokrotne odbicie obrazu z formy drukowej na papier, na przykład, czyli na podłoże drukowe. Potocznie drukiem jesteśmy w stanie też nazwać każdą kopię, czyli, odbitkę drukową. No tak, trochę ten język specjalistyczny jest dziwny, lecz co najistotniejsze, druk powstaje wtedy, gdy możemy go przenieść z formy drukowanej właśnie na papier. Poszczególne kopie również są określane drukiem. Drukiem można też określać różne techniki powielana tekstu i grafiki, i to w wymiarze tradycyjnym (maszyny drukarskie), jak i sposobem nowoczesnym (metody komputerowe – drukarki, plotery). Wielu jednak się upiera przy tym, że ten nowatorski druk to po prostu wydruk. Czasy jednakże się zmieniają, nie można ich zatrzymać, tak więc od kiedy wprowadzono do drukarń druk cyfrowy i techniki komputerowe, coraz częściej przez druk możemy rozumieć także wydruk przeznaczony na skalę przemysłową.

Jak dowodzą znawcy, historia druku jest dość krótka. Dlaczego? Otóż, polega ona na nanoszeniu obrazu metodą odbicia – jak powiedzieliśmy na początku – formy drukowej na podłoże drukowe za pomocą farby drukowej, natomiast w historii ludzkości dość długo nie było dostępu do takiego tworzywa, jakie byłoby odpowiednie, ażeby idealnie przyjmować szybkoschnącą farbę.

Jak można przeczytać w historycznych źródłach, pierwszym tego typu podłożem był

Rulony papierowe

Autor: Robbert Bremer
Źródło: http://www.flickr.com

papier wynaleziony w Chinach (prawdopodobnie, w okolicach roku 105). To dzięki niemu druk mógł rozwinąć się w estampaż (technika masowego robienia odbitek z napisów wyrytych w kamieniu). Chyba pierwszym przedmiotem, który zasługuje na miano wyrobu poligraficznego była odbitka drzeworytnicza z Chin. To istotnie od tego momentu można mówić o poligrafii, jako o wydajnym powielaniu treści, graficznych, jak i tekstowych.

Aktualnie bardzo znany jest druk broszur lub innych dokumentów i już nawet o tym nie myślimy. Usługi te są cały czas na topie, np. w tym miejscu: druk broszur, Aktualnie, gdy chcemy po prostu coś wydrukować, małą czy wielką rzecz, szukamy drukarni w… Internecie (na przykład wpisując w wyszukiwarkę internetową drukarnia (etykiety transparentne) we Wrocławiu). A to kolejny paradoks, ponieważ wielu wieszczy, że to koniec druku, iż teraz już nastała era cyfrowa. Zobaczymy, czy tak będzie, lecz patrząc na to, co jest obecnie, warto przyznać, że druk raczej ma się dobrze.

Zobacz ofertę i odwiedź Drukarnię KiD: