Z jakiego powodu dbanie o klientów jest tak ważne, jaką rolę pełnią w tym programy lojalnościowe.

Firmy na pewno nie powinny ograniczyć się jedynie do zdobywania kolejnych klientów, ale też zadbać o obecnych. Z tym bywa bardzo różnie, w niejednym przypadku podstawowym celem jest to, żeby klient zrobił zakupy, a później zupełnie się o nim zapomina.

Jednak takie praktyki mogą się skończyć tym, że się takich klientów zwyczajnie straci. Często też jest tak, że konkurencja na rynkach jest bardzo duża, i nawet przy odpowiedniej trosce o konsumentów ciężko jest zapewnić ich lojalność.

Nie ociągaj się! Jeśli spodobał Ci się nasz wpis, to czytaj również lampydodomu.pl inne informacje na ten temat. Przygotowaliśmy je dla Ciebie z chęcią.

Dlatego też wiele firm zaczyna sięgać po różne nietypowe rozwiązania, które mają w jakiś sposób związać klientów i sprawić, że będą wracali na zakupy. Dużą popularnością w tym temacie zaczęły się na przykład cieszyć programy lojalnościowe, które jak się okazuje są bardzo skuteczną metodą tworzenia trwałych relacji między sprzedawcą a klientem.

reklama - powiększenie

Autor: Bruno Pitrus
Źródło: http://www.flickr.com
Laptop

Autor: Eric Johnson
Źródło: http://www.flickr.com
Lojalnościowe programy opierają się na tym, że za dokonywane zakupy klient (kliknij po szczegóły) dostaje jakieś punkty czy jakieś inne profity, które potem można w jakiś sposób wykorzystać. Na przykład może to być atrakcyjny rabat na wybrane towary lub możliwość wymiany na nagrodę z katalogu – możliwości pod tym względem jest naprawdę dużo. Obecnie obsługa programów lojalnościowych bardzo często odbywa się za pomocą zaawansowanych narzędzi informatycznych, które poza tym znacznie większymi możliwościami mają jedną bardzo dużą zaletę dla handlowców.

Mianowicie pozwalają na gromadzenie i analizowanie szczegółowych danych na temat zakupów swoich klientów i dostosowanie oferty do ich preferencji i oczekiwań.