Jak dobrać właściwą uczelnię?

Dobór kierunku studiów to wybór na całe życie. Tymczasem aż siedemdziesiąt proc. rodaków kończy nienależny kierunek. W jaki sposób się zatem do tego zabrać?
Najważniejsze jest, ażeby robić to, co się uwielbia – to zazwyczaj powtarzana wskazówka związana z wyborem uczelni.

Wrocław nad Odrą

Autor: Alberto Cabello
Źródło: http://www.flickr.com
Humanista bez smykałki matematycznych posiada małe szanse na karierę księgowego. A bez serca do własnej pracy, będzie tylko przygnębiony. Stąd przed wyborem studiów, w pierwszej kolejności, trzeba się zastanowić, co kochamy robić, a również jakie posiadamy dary. Być może filologia angielska wrocław będzie dla nas idealna? Mogą nam w tym dopomóc przyjaciele, testy predyspozycji zawodowych a również doradca zawodowy – pokaż szczegóły -. Chociaż humanistom jest trudniej odszukać pracę, to są pewne nisze, w których sobie dadzą radę. Kiedy wiemy już co nieco o swych możliwościach, czas począć obserwować zmiany na rynku pracy. Im szybciej tym odpowiedniej. Co prawda, analizując propozycje pracy dzisiaj, nie dowiemy się kogo będą szukać pracodawcy za pięć lat, jednak wypracujemy sobie zdanie na temat ich wymagań. Nie okłamujmy się, gdy ukończymy studia wyczekiwania zapewne będą większe aniżeli obecnie, więc warto skoncentrować się na uczelniach, jakie pozwolą nam się do nich przyszykować.
Parę kierunków na rynku pracy jest sztywnych. Po pierwsze pracodawcy od paru lat rozglądają się za absolwentami kierunków technicznych, stąd w rankingach politechniki radują się najwyższą opinią wśród pracodawców. Jednak nie każdy absolwent kierunku technicznego ma zapewnioną pracę – teraz kłopoty z jej odnalezieniem mają chociażby inżynierowie budownictwa. Ciągle poszukiwani są absolwenci Informatyki, aczkolwiek w mniejszym stopniu administratorzy systemów a bardziej programiści. Również dla humanistów istnieją ciekawe nisze. Nie wyłącznie kierunek jest istotny, lecz także specjalizacja. Im bardziej niszowa i nowatorska tym lepiej.

Przykładem mogą być juryści, jakich jest dużo, jeDNAk już tych ze specjalizacją prawo farmaceutyczne jest niewielu. W ostatnim roku ukazało się bez liku ogłoszeń, w którym poszukuje się inżynierów specjalizujących się w odnawialnych źródłach energii. Ciągle wielkim zainteresowaniem cieszy się pedagogika wrocław.