Jak prezentuje się sprawa rozwodowa? Jak prezentują się jej etapy, o czym warto w takiej sytuacji pamiętać?

Sprawa rozwodowa zdecydowanie nie jest przyjemna, co więcej, dla wielu osób, to pierwszy kontakt z wymiarem sprawiedliwości. Kiedy nie mamy doświadczenia w tej dziedzinie (ponieważ trudno przecież mieć) czujemy się dosyć zagubieni na takich rozprawach, a przede wszystkim zażenowani, iż trzeba poruszać kwestie prywatne przez obcymi ludźmi. Jednak gotowość do odpowiedzi na problematyczne pytania, ale także wysłuchania odpowiedzi współmałżonka to konieczność do zwycięstwa w tego rodzaju wojnie nerwów.

pani adwokat

Autor: Sally T. Buck
Źródło: http://www.flickr.com
Na pewno potwierdzi to każdy adwokat. Niezbędne jest pokazanie, iż nastąpił trwały i zdecydowany rozkład pożycia małżeńskiego w obszarze uczuciowym, fizycznym oraz ekonomicznym. Takie sprawy rozstrzyga sąd okręgowy, dokonuje tego w trybie procesu. Prawo do wniesienia pozwu o rozwód mają obie strony. Aby to udowodnić używanych jest kilka procedur, jednakowoż na wstępie obowiązkowo powinniśmy przeprowadzić jedno postępowanie pojednawcze przed wyznaczeniem terminu pierwszej rozprawy. Jeśli w okresie postępowania pojednawczego nie dojdzie do pojednania, to przewodniczący wyznacza rozprawę.

Więcej informacji: kancelaria adwokacka

Na tego typu sprawę należy się solidnie przygotować, przede wszystkim na udzielanie odpowiedzi na różne pytania. Należy się również spodziewać pytań z drugiej strony, albo kolejnych pytań ze strony sądu. Wszystko zależne jest od konkretnego wątku, więc czy sprawa odnosi się do| samego rozwoju, a może rozwoju z orzeczeniem o winie, lub w grę wchodzą jednocześnie alimenty. Co interesujące, jeżeli sąd uzna, że są przesłanki za utrzymaniem małżeństwa, to jest w stanie przekazać sprawę do postępowania mediacyjnego.

Podobnie wygląda sprawa w sytuacji dążenia do ugodowego załatwienia spornych spraw między małżonkami, jakie odnoszą się do potrzeb rodziny, a więc alimentów lub sprawowania opieki nad potomstwem. Trzeba też potwierdzić, iż dość rzadko, kiedy sprawa rozwodowa rozpoczyna się i kończy na jednej rozprawie, najczęściej tak jest, jak w określonej sytuacji każda ze stron pragnie ugodowo zakończyć małżeństwo i nie mają względem siebie żadnych roszczeń, zaś różne wątpliwości zostały wcześniej dokładnie omówione. W takich okolicznościach więc sprawa jest w stanie skończyć się szybko, co jest przecież na rękę obu stronom. Jak jest to realne warto tak działać.

Może Cię również zainteresować – alimenty