Jak prezentują się stawki w profesji geodety? Czy różnice w zakresie wykonywania różnych zadań są zauważalne? Okazuje się, że tak

Praca w geodezji przeważnie należała do zawodów prestiżowych i dość dobrze płatnych. Niniejszy artykuł prezentuje cennik takich usług opracowany przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich w Krakowie na rok 2014. Tak więc są to sumy jakie firmy geodezyjne dostają za realizowanie swoich prac.

teodolit

Autor: http://www.freeimages.com
Źródło: http://www.freeimages.com
Jednocześnie należy powiedzieć, że cenniki są dość różnorodne w zależności od określonego regionu, konkurencji oraz wielu innych czynników. A oto ceny za zrealizowanie robót geodezyjnych wg SGP (nieuwzględniono podatku VAT). Na pierwszy rzut pójdzie pomiar sytuacyjno-wysokościowy, czyli mapa do zadań projektowych (bez definiowania granic). Cena to tysiąc pięćset złotych. Następne zadanie, czyli inwentaryzacja powykonawcza uzbrojenia podziemnego, zalicza się do tego telekomunikacja, gaz, eN, eW, a także pozostałe, czyli woda, kanalizacja – inspekcja kanalizacji, CO oraz telewizja kablowa.

Musimy w tym miejscu liczyć wartość za pierwsze sto metrów i jest to: siedemset złotych W dalszej kolejności zadanie: inwentaryzacja budynku, to koszt osiemset złotych. Za tyczenie budynku przewidziane jest tysiąc złotych, zaś za podział nieruchomości już 4000 zł.. A jak przedstawia się całościowa praca takiego geodezyjnego zespołu? Za pierwszy dzień – 2000 zł, natomiast pierwsza godzina zatrudnienia geodety – sto pięćdziesiąt złotych. Ceny właściwie ulegną modyfikacji w zależności od konkretnej pracy. Niestety w opinii większości geodetów można dostrzec spore różnice w wynagrodzeniach określanych przez różne firmy. Prawie żadna z firm nie pokazuje na swojej stronie cennika usług z uwagi na spore różnice pod względem zleceń. Pomimo to jednakże powyższy cennik definiuje zbiór wiedzy i jest ujawniony przez bardzo zaufane źródło którym na pewno jest SGP. Jednocześnie, to co powiedzieliśmy wcześniej, wiele zależy od konkretnej firmy i obszaru, w jakim świadczy się pracę –

geodezja

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety, w wielu zawodach cenniki są urozmaicone i niekiedy bardzo łatwo dostrzec różnicę, którą jest niezbyt korzystna wartość za określoną pracę. To ile zarobi geodeta Oława czy specjalista ze stolicy jest zależne od wielu czynników, na które niekiedy nie mamy wpływu.