Sztuka prania – rady

Poprawne czyszczenie ciuchów, mimo że wpisuje się w naszą powszednią rutynę, jest nie byle kunsztem. Z uwagi na powtarzalną naturę owej czynności, czasami zapominamy o istotnych detalach, mogących zoptymalizować czyszczenie tkanin na każdym z etapów, zacząwszy od sortowania, a skończywszy na właściwej pielęgnacji pralki. Oto porady, których stosowanie pomoże opanować sztukę prania do perfekcji.

pranie

Autor: Denis Postle
Źródło: http://www.flickr.com
W trakcie segregowania prania zwracaj uwagę nie tylko na zabarwienia, ale też na typ tkanin. Odcienie muszą być podzielone na jasne a także czarne, gdyż nawet przy praniu w niskich temperaturach niektóre pigmenty mogą farbować. Pozostałym wyznacznikiem podczas sortowania będzie typ tkaniny – dzielmy pranie w zależności od typu nici na naturalne a także syntetyczne, jako że zalecenie dotyczące ich prania są różne. Dobrym wyjściem będzie kosz z kilkoma przegródkami na pranie, ułatwiającymi sortowanie – ciekawa strona.

Zawsze stosujmy się do zaleceń producenta ukrytych w symbolach na metce wszytej w odzieży. Gdy jakieś odzienie nie posiada metki, obchodźmy się z nim bardzo łagodnie. Żeby zabezpieczyć konfekcję przed uszkodzeniami w trakcie prania, zawsze opróżniajmy kieszenie, starajmy się związywać sznurki oraz nie przepełniajmy pralki. Garderobę wyjątkowo narażoną na uszkodzenia mechaniczne warto wkładać do woreczków na pranie. Zwracajmy uwagę

pranie

Autor: erizof
Źródło: http://www.flickr.com

dodatkowo na stan naszych odzień przed włożeniemich do pralki.

Jeśli zainteresował Cię opisywana tematyka, to poczytaj także pozostałe informacje na omawiany wątek. Będą tak samo wciągające i zostaną Ci w głowie na długi czas.

Pranie ciuchów z poluzowanymi guzikami, staników w złym stanie lub okryć z rozdarciami, zaszkodzić może nie jedynie naszej pralce, ale również ubraniom.

Odpowiednie posortowanie odzieży, to pierwszy krok w sztuce perfekcyjnego prania. Późniejszy to właściwe załadowanie bębna pralki. Miejmy na uwadze, iż nie należy w całości wypełniać pralki. Pozostawienie wolnej przestrzeni, by ciuchy mogły się swobodnie obracać w pralce, jest niezbędne do uzyskania odpowiednich rezultatów prania. W zależności od rodzaju tkaniny winniśmy pozostawić w bębnie odpowiednią ilość wolnego miejsca. Materiały bawełniane potrzebują najmniej wolnego miejsca – wystarcza jak będzie ona odpowiadać szerokości dłoni włożonej nad pranie – porównaj informację. Natomiast materiały sztuczne powinny zajmować nie więcej niż 40-60% pralki.