Podstawowe rodzaje i odmiany drzwi stosowanych wewnątrz, wykorzystanie ich w domach i mieszkaniach

Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia mieszkań i domów są drzwi. Dzielą się na dwie główne grupy, to znaczy wewnętrzne oraz zewnętrzne. Do chronienia wnętrza domu przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg czy wiatr, ale również przed nieproszonymi gośćmi będą służyć drzwi zewnętrzne.

link do strony

Autor: Peter Chovanec
Źródło: http://www.flickr.com
Ich odmian i rodzajów jest bardzo dużo, klienci wybierać mogą wśród drzwi wykonanych z drewna różnych gatunków, nieraz połączonego z szybkami, a oprócz tego pomalowanej lub pokrytej okleiną blachy. Zewnętrzne drzwi przeważnie grubsze i solidniejsze, właśnie z powodu ich przeznaczenia. Jeśli mają mieć dobre właściwości przeciwwłamaniowe, to muszą mieć odpowiednie zamki oraz wzmocnienia. Obowiązkowa jest grubsza blacha chroniąca przed przecięciem, antywyważeniowe bolce i porządne zawiasy. Dobrze jest także użyć atestowanych zamków, jakie stanowić będą przeszkodę dla włamywaczy. No i rzecz jasna bez względu na parametry drzwi powinny po prostu być ładne, bo przecież są one wizytówką każdego domu. Z kolei w środku mieszkań i domów montowane są dużo bardziej delikatne drzwi wewnętrzne (sprawdź przykłady). Oferowane są one w kilku wersjach uzależnionych od wykorzystania. Spotykanymi najczęściej są zwykłe, tradycyjne drzwi otwierane, montowane w futrynie.

drzwi

Autor: Remix
Źródło: Remix
Są one praktyczne, dostępne w wielu wzorach i odmianach, lecz posiadają jeden duży minus. Do otwierania ich potrzeba dużo miejsca, więc nie zawsze będą się dobrze sprawdzać w niewielkich mieszkaniach. Tam za to dużo lepiej poradzą sobie drzwi w wersji składanej. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego mechanizmu mogą się one składać jak parawan, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca, a jednocześnie otwieranie jest proste i szybkie. Jeżeli ktoś ma taką okazję, to bardzo dobrym pomysłem mogą być też drzwi przesuwne, dają sobie radę one zwłaszcza tam, gdzie nie ma miejsca na tradycyjne drzwi. Podwiesza się je na specjalnych prowadnicach,przez co nie zajmują zbyt dużo miejsca podczas otwierania, potrzebują jedynie kilkunastu centymetrów obok ściany żeby można je było przesuwać.