Jaki zestaw noży wybrać do naszej kuchni?

Noże wyspecjalizowane bądź uniwersalne – do krajania rybek, owoców oraz pieczywa. Jakiego typu noże należy posiadać w kuchni, ażeby krajanie, siekanie oraz obieranie było przyjemne?

molo

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Nóż towarzyszy ludziom od czasów prehistorycznych. Najpierw był to wyostrzony kamień, który to z biegiem czasu został zastąpiony przez noże z metalu. Z początku służył on ludziom jako narzędzie myśliwskie, następnie zaczęto użytkować go w trakcie obróbki pokarmów. Wybór noży kuchennych jest dziś naprawdę olbrzymi.

Czy szukasz teraz czegoś ciekawego? Jeśli tak, to zerknij na ofertę (http://www.naturalhotel.pl/sala-konferencyjna-ostroda-mazury), która niewątpliwie wyda się Tobie atrakcyjna. Odnosi się ona do podobnej problematyki.

Przegląd rozpocznijmy od noża „szefa kuchni”. Jest to dosyć masywny nóż z obszerną klingą (to owa część z ostrzem) oraz tak zwaną „brodą”, zatem fragmentem klingi sterczącym poza rękojeść. Możesz go używać nieomalże do wszystkiego: produktów mięsnych, warzyw, wędlin. Ze względu na rozmiar może być jednak niezbyt poręczny dla osób niedoświadczonych czy też drobnych. Dla nich lepszy jest nóż wielofunkcyjny, z troszeczkę węższą klingą.

nóż

Autor: 微醺漂移
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo zróżnicowane rozmiary oraz kształty mają z kolei noże do prac specjalnych. Najdłuższy jest nóż do chleba – bez trudu go rozpoznasz po ząbkowanej klindze. Doskonale poradzi on sobie nawet z chrupką skórką świeżego pieczywa. Do warzyw i owoców służy nieduży nóż z prostym ostrzem (dla przykładu do jabłek) bądź ząbkowanym (m.in. do krojenia twardych jarzyn). Noże do filetowania mięsa oraz ryb – czynności rozpatrywanej za pewną z najtrudniejszych w kuchni, posiadają dosyć wąską, lecz sztywną klingę.

Wytwórcy proponują także coraz więcej noży o węższej specjalizacji, przykładowo do serów bądź skrobania ryb. Mogą okazać się niezwykle pomocne, o ile wiadomy towar często gości na naszym stole.