O wizycie profilaktycznych u dentysty

Zęby, mimo że wykonane z niezwykle twardego szkliwa, są narażone na pozornie niegroźną dolegliwość – próchnicę. Za pojawienie się próchnicy są odpowiedzialne drobnoustroje żerujące w ustach, żywią się one cukrami zawartymi w przyswajanym pokarmie, rozwijają się więc na resztkach żywności które utknęły między zębami.

Wskutek przetwarzania przez bakterie powodujące próchnicę substancji, wytwarzają one jako produkt uboczny metabolizmu kwasy, które powodują zdemineralizowanie twardego budulca zębów. Codzienne mycie zębów w większości przypadków przeciwdziała temu groźnemu schorzeniu, niektóre osoby jednak są bardziej podatne na wpływ tych bakterii. Kiedy szczoteczka do zębów zawodzi, należy udać się do stomatologa.

Plomby, urządzenia do borowania, zastrzyki

Na niezbędną higienę zębów składa się czyszczenie zębów, płukanie ust oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych (bardzo narażonych na działanie bakterii). Profilaktyczna wizyta w gabinecie stomatologicznym jest jednak polecana nawet osobom, które nie mają problemu z higieną. Próchnica na początkowym etapie rozwoju nie jest groźnym schorzeniem, zazwyczaj interwencja dentysty owocuje umieszczeniem plomby. Czasami jednak ubytek jest tak znaczny, że niezbędna jest interwencja specjalisty. Endodonta, bo tak się taki specjalista nazywa, trudni się leczeniem tkanek zębów znajdujących się pod wierzchnią warstwą. Szczegóły na http://www.aurident.pl/endodoncja.html Działanie dentysty polega zwykle na tzw. leczeniu kanałowym – jest to długi proces złożony z zestawu zabiegów, jest on bolesny, dlatego też lepiej jest zapobiegać konieczności wizyt u tego specjalisty.

Gdzie szukać specjalisty?

Usługi dentystyczne w Polsce należą do jednych z najtańszych w Europie, dentystów jest dużo, a do najbardziej doświadczonych specjalistów należy się umawiać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Żeby znaleźć położony blisko gabinet dentystyczny, należy wpisać w wyszukiwarkę przykładową frazę zawierającą lokalizację, przykładowo „stomatolog Wrocław”. Wyszukiwarka pokaże plan miasta z zaznaczoną lokalizacją wszystkich gabinetów stomatologicznych, wystarczy znaleźć ten znajdujący się najbliżej, np. https://maps.google.pl/maps?q=AURIDENT+Klinika+Stomatologiczna&cid=9952375437361537808&t=m&z=15 i zaznaczyć jego ikonę, by otrzymać dane kontaktowe. Rejestracja wizyty jest darmowa, dobrze jest jednak skontrolować, czy gabinet stomatologiczny ma umowę z NFZ, jeśli nie – za usługę trzeba będzie zapłacić.