Kopalnia odkrywkowa Krobia – z jakiego względu zapoczątkowała liczne protesty okolicznych mieszkańców?

Polskie kopalnie są miejscami pracy dla naprawdę wielu górników, natomiast pozyskiwany w nich węgiel jest konieczny Polakom, między innymi do ogrzewania ich domów. Złoża węgla, jakie są dostępne w kraju czekają na wydobycie, z tego względu bardzo często powstają nowe kopalnie. Przykładem może być na przykład kopalnia węgla brunatnego, jakiej powstanie jest w planach na terenie gminy Krobia. Niestety, te plany wywołały protest okolicznej ludności. Z jakiego powodu?

Mining machine

Autor: Marco Hamersma
Źródło: http://www.flickr.com

Głównym powodem jest obawa mieszkańców o jakość ich życia po powstaniu kopalni. Przede wszystkim, jako zagrożenie wskazują oni wpływ na środowisko naturalne, a co za tym idzie, również na zdrowie człowieka. W dodatku, sporo osób martwi się losami lokalnego rolnictwa, jakie jest jedną z najistotniejszych działalności zarobkowych w regionie. Założono dedykowany portal internetowy prowadzony przez osoby protestujące przeciwko pracy tego rodzaju kopalni, na którym publikowane są opracowania wskazujące na ewentualne zagrożenia i artykuły specjalistów. Czytaj na ten temat więcej: .

Dodatkowo, prowadzone jest również konto na portalu społecznościowym Facebook, przy pomocy którego protestujący chcą dotrzeć do możliwie jak najszerszego grona osób. Oczywiście, inwestorzy odpierają stawiane zarzuty wskazując, że na innych terenach, na których pracują kopalnie odkrywkowe rolnictwo dalej doskonale prosperuje. Dodatkowo, kiedy wydobycie jest ukończone, lokalne tereny są rekultywowane. Na obszarze kopalni mają zostać zastosowane wszystkie zaawansowane urządzenia, jakich przeznaczeniem jest ograniczenie pylenia, przykładowo zraszacze. Kliknij:

kopalnia odkrywkowa

Autor: Drakt Kranre
Źródło: http://www.flickr.com

Tym sposobem, pył będzie pojawiał się w zasadzie wyłącznie na terenie wydobycia. Mieszkańcy jednakże twierdzą, że powstanie kopalni może doprowadzić nawet do przesiedlenia mieszkańców 22 wsi. Osoby te będą musiały opuścić swoją ziemię oraz domy. Kopalnia będzie jednak oznaczała z drugiej strony zagwarantowanie kolejnych miejsc w pracy, co w warunkach polskiego bezrobocia ma duże znaczenie.

Przeczytaj, co zamieszczono w najnowszej ofercie (https://www.vincent.pl/maszyny-pakujace/foliarki-owijarki-poziome/automatyczne/) – to również odnosi się do tej samej tematyki, zatem niewątpliwie też Cię zaintryguje!

Podsumowując – protest mieszkańców przeciwko powstaniu kopalni odkrywkowej zatacza dużo szersze kręgi. Obie strony mają rzecz jasna własne racje, kopalnia (kliknij po szczegóły) bowiem będzie związana z dużymi korzyściami dla Polski i regionu. Końcowa decyzja z kolei należy do stosownych władz, jakie są zmuszone przeanalizować wszystkie wady i zalety.