Piękna i tradycyjna muzyka góralska jako coś co współtowarzyszy góralom w domu, rozwesela życie a także sprawia wesołość swoim pogodnym brzmieniem.

Muzyka góralska ma dużo wspólnych cech z muzyką innych regionów Polski. Jej autorzy są anonimowi i tworzona jest spontanicznie, wynika z codzienności, z naturalnych potrzeb i instynktów artystów oraz wykonawców. Mówi ona o tym co góralom najbliższe – o ukochanych Tatrach, przygodach zbójników i o kłusowniczych wyprawach lub po prostu składa się z żartobliwych piosenek. Nie mogło zabraknąć w niej motywów miłosnych, czy przekomarzań się chłopca z dziewką.

wokalistka

Autor: Crosa
Źródło: http://www.flickr.com
Sam Karol Wojtyła ukochał sobie cudowny śpiew i grę górali. Przyjeżdżał w góry nie tylko po to, by chodzić po górskich ścieżkach, ale też aby ucieszyć uszy nutami góralskimi. Muzyka traktowana jest za ponadczasowy detal tradycji ludowej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, bez zapisów nutowych ale w autentycznej postaci „ze słuchu”. Bywa, że w pobliskich wsiach te same melodie i piosenki gra się i śpiewa trochę inaczej.

Cudowna muzyka góralska do dziś towarzyszy góralom w chałupie, w karczmach, umila życie a również sprawia wesołość swym wesołym brzmieniem. Popisy zespołów góralskich możemy ujrzeć na festiwalach, a także w karczmach i wybranych ośrodkach wypoczynkowych. W XIX wieku powstawały kapele ze skrzypiec oraz basów. W XX wieku wymienił się skład na 3 skrzypce (prym i 2 sekundy) i basy. Stosowano też zespół 3 gęśli i basów, lecz stwierdzono marne brzmienie gęśli porównując ze skrzypcami, przez co odrzucono ów skład. Niejednokrotnie w czasie pokazów prymista zamienia skrzypce na złóbcoki czyli na gęśle. Przeważnie na weselach można spotkać kapele góralskie wraz z perkusją lub gitarą, a także instrumenty dęte i akordeon. Takie coś jak – akcesoria do instrumentów smyczkowych – też się przydaje.

Znacznie częściej spotyka się łączenie nut góralskich z muzyką rozrywkową. Najbardziej znanymi zespołami, jakie wykorzystują tę ewentualność są Zakopower, Trebunie Tutki oraz Baciary. Niejednokrotnie składy zespołów zostają wzmocnione na konieczności estradowe (wykorzystują to: sprzęt oświetleniowy), w których grywają np. 2 prymy, 3 sekundy i 2 basy. Górale mają we krwi geniusz muzyczny. Nie tylko wyśpiewują przyśpiewki, lecz też grają typowe melodie. Od najmłodszych lat nauczają się folkloru góralskiego. W zespół kapeli góralskiej zaliczają się czterej muzykanci. Najwyżej poważany jest prymista, który gra melodię prowadzącą. Od niego i jego indywidualności muzycznej, zależy kierunek całej kapeli. On głównie układa skład „muzyki”. Zresztą, w dawnej gwarze góralskiej „muzyka” (ten muzyka) nazywano właśnie prymistę.