Nie zapominaj o obowiązkach względem skarbówki i ZUS-u, płać i dostarczaj dokumenty w wyznaczonym terminie

Każdy z nas powinien być świadom, jakie zobowiązania ma wobec określonych instytucji. Pomaga to uniknąć opóźnień przy składaniu wymaganych papierów oraz uiszczaniu stosownych opłat. Czasami jednakże natłok różnych spraw sprawia, że pogubimy się w ich gąszczu oraz mylimy. Pomyślnie w każdym przypadku możemy skonsultować się z pracownikami biura rachunkowego albo szukać potrzebnych informacji w internecie.

Rozliczanie PIT

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com
Masz zaległości w zusie? Sprawdź ile!

Czasami zdarzają się wypadki, gdy właściciel firmy opóźnia się z płatnościami na rzecz Zus- u oraz nawarstwiają się zaległości. W podobnym wypadku można się pogubić, ile trzeba zapłacić, szczególnie że zus za opóźnienia nalicza odsetki. Jeżeli chcemy sprawdzić, ile musimy wskazanej instytucji zapłacić, kalkulator odsetek zus zapraszam do lektury będzie pomocnym programem. Z zastosowaniem specjalnej aplikacji udostępnionej na stronie sieciowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mamy szansę sprawdzić dokładnie, ile jesteśmy winni oraz powinniśmy zapłacić. Starczy tylko wpisać kwotę oraz długość okresu, za który jesteśmy winni opłatę.

Czy jesteś pewien kiedy rozliczyć pita?

Obowiązkiem każdego podatnika jest rozliczenie podatku oraz dostarczenie stosownych dokumentów w wyznaczonym urzędzie skarbowym. Niektóre osoby nie są świadome, jak robić rozliczenie pit do kiedy Zdobądź więcej info należy składać potrzebną dokumentację oraz jaką drogą można to zrobić. Wszystkie niezbędne informacje można odnaleźć w sieci, chociażby w witrynie Ministerstwa Finansów. Dokładnych informacji można zasięgnąć również w urzędzie skarbowym, do którego się przynależy. Deklaracje pit można składać osobiście, za pośrednictwem poczty tradycyjnej, jak również przez internet.

Nie wiesz, jaki pit wybrać – przeczytaj przykłady?

Wyróżnia się tak wiele różnorakich formularzy pit, że podatnicy czasem mylą się i nie mają pojęcia, po jaki sięgnąć. Odmienny pit rozliczają podatnicy mający działalność gospodarczą, a kolejny osoby, które okazują się zatrudnione w oparciu o umowę o pracę albo zlecenie. Do najczęściej wybieranych formularzy pit zaliczany jest pit 37, którym rozliczają się osoby zatrudnione na etacie oraz umowę zlecenie. Przedsiębiorcy korzystają z formularza pit 36, formularz pit 36L okazuje się przeznaczony dla przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym. Pewne formularze Pit wymagają dodatkowych załączników. W sytuacji, jeśli podatnik nie radzi sobie z wyborem i uzupełnieniem formularza, może pójść do biura rachunkowego.