Znaczenie szkoleń w podnoszeniu jakości w przedsiębiorstwie

Obecnie prowadzenie firmy jest jednym z najtrudniejszych zadań jakie możemy na siebie wziąć. Aby sprostać sprawie trzeba posiadać szczególne cechy charakteru. Pewną z w najwyższym stopniu pożądanych jest zdolność odpowiadania na zmieniającą się rzeczywistość jak też dostosowanie się do przemian. Jednakże żeby reagować na przemiany konieczna jest wiedza jak najbardziej aktualna. Naturalnie nikt nie jest w stanie osobiście znać się na wszystkim.

audyt

Autor: Wales Audit Office / Swyddfa Archwilio Cymru
Źródło: http://www.flickr.com
Dlatego powstały rozmaitego typu jednostki szkoleniowe, które dostarczają nam koniecznej oraz zawsze bieżącej informacji. Mogą one tyczyć się wielu dyscyplin, zacząwszy od zagadnień związanych z główną działalnością firmy. Jak wiemy periodycznie pracobiorcom dobrze by było z jednej strony przypominać znane już wiadomości, a z drugiej strony już posiadaną erudycję poszerzyć o nowe informacje. Jedne ze szkoleń są obligatoryjne, jak dla przykładu szkolenia z przepisów BHP – pracobiorcy winni przechodzić je okresowo co 5 lat (dla pracobiorców administracyjnych) natomiast co 12 miesięcy na posadach o dużym zagrożeniu.

Sprawa gmatwa się jeszcze bardziej kiedy wymagane jest wprowadzenie norm jakościowych. Przed wprowadzeniem zmian nieodzowne jest nie tylko przeprowadzenie właściwego instruktażu dla kadry decyzyjnej, potrzebne będzie przeprowadzenie badania sytuacji procedur jakościowych wykorzystywanych w firmie. Audytor (kliknij w źródło) ISO ma za zadanie

ISO

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

obadać sytuację w firmie za pomocą obiektywnej ankiety komponującej się z kilku bądź paręnastu pytań. Odpowiedzieć na nie mają pracownicy przedsiębiorstwa – czytaj o ISO.

Ażeby jednakże ankieta przyniosła celowe wiadomości niezbędne będzie stworzenie przychylnej atmosfery, tak żeby pracownicy nie bali się ujawnić niekiedy trudnej prawdy na temat stosowanych zasad. Przykładowa sytuacja w jakiej naszą firmę odwiedzi audytor ISO (przeczytaj dodatkowe informacje) to moment wdrażania normy GHP, czyli europejskich zaordynowań dotyczących higieny w czasie procesu produkcyjnego, szczególnie istotne jest to w przypadku produkcji żywności. Wprowadzenie zaleceń GHP jest wstępem do wprowadzenia o wiele bardziej skomplikowanej procedury zachowania jakości dotyczącej znacznie szerszych tematów aniżeli tylko higiena – dowiedz się więcej.